A megújult magyaróvári vár földszintjén kapott helyet a Vár- és Intézménytörténeti kiállítás, amely az épület és a több, mint 200 éves egyetemi kar történetét mutatja be háromnyelvű tablók, érintőképernyők és interaktív játékelemek segítségével.
A kiállítás szerkezete három lábon áll, követve a vár történetének és funkcióváltásainak fő állomásait, az építéstől napjainkig. A három traktus a felújított vár földszinti termeiben, az építészeti adottságokat kihasználva, térben is jól láthatóan elkülönül.
Alma Mater napjainkban: A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karán működő képzések és tanulmányi egységek bemutatása mellett a közelmúltban végzett hallgatókkal készült interjúk várják az érdeklődőket, ahol a mosonmagyaróvári agrárképzés aktuális lehetőségeit mutatják be a kiállítás fogadóterének tablói és információs felületei.
Vártörténet: A vár történetét bemutató tablókat az egykori nádori terem eredeti kőoszlopokon nyugvó keresztboltozatos falai között helyeztük el, ahol a látogató az építtetők és a korábbi várurak története mellett megismerheti a vár török kori viszontagságait, Hunyadi Mátyás és a Szent Korona várban töltött napjait. A történeti rész kiemelten foglalkozik a Habsburg család óvári ágával és Frigyes főherceg temetésével zárul. Ezenkívül a két teremben párhuzamosan bemutatjuk a mostani és a korábbi feltárások és felújítások történetét és az egykori vármúzeumot is.
Intézménytörténet: Az akadémia története az alapító Wittmann Antal életét, működését feldolgozó tablóval indulva mutatja be az intézmény történetét, kiemelt figyelmet fordítva a nagy tanári kar tagjainak munkásságára. A kiállítás kitér az akadémia nagy korszakának nemzetközi sikerei mellett az egykori kivételes hallgatók széles körben elért eredményeire, így a gazdászképzés meghonosításának kezdetétől a századfordulóig elevenednek meg a nagy idők és a máig élő, sokszínű gazdászhagyományok.
A nádori teremből az akadémia múltját bemutató, három egymásba nyíló teremhez egy hosszú folyosón végigsétálva jutunk el, ahol három tablón emlékezünk meg az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc, az 1921-es nyugat-magyarországi felkelés és az 1956-os forradalom eseményeinek egyetemi kötődésű áldozatairól, mártírhalált halt diákjairól.